Družba GEN-I Sonce prva v Sloveniji izdala zeleno obveznico v višini 14 milijonov evrov
Družba GEN-I Sonce, hčerinska družba v 100 % lasti Skupine GEN-I, je skupaj s SID banko in Novo KBM včeraj izdala prvo zeleno obveznico v višini 14 milijonov evrov, z zapadlostjo leta 2024. Sredstva, pridobljena s strani investitorjev, SID banke in Nove KBM, bodo porabljena izključno za namen financiranja zelene energije oziroma projektov, ki povečujejo energetsko učinkovitost in neodvisnost strank družbe GEN-I Sonce.
Družba GEN-I je novembra 2016 slovenskemu trgu predstavila novo storitev GEN-I Sonce, ki gospodinjstvom in malim podjetnikom v Sloveniji poenostavlja odločitev za samooskrbo z električno energijo, pridobljeno iz Sonca. GEN-I je tako kot prvi dobavitelj energije v regiji vstopil na trg samooskrbe in slovenskim odjemalcem omogoča tudi izgradnjo mikro sončnih elektrarn na ključ. GEN-I, ki zavzeto podpira trajnostni razvoj in čim hitrejši prehod v brezogljično družbo, je ustanovil družbo GEN-I Sonce s ciljem razvoja novih znanj in izvajanja projektov na področju energetske učinkovitosti in neodvisnosti.
»Interes za izgradnjo domačih sončnih elektrarn je presegel vsa naša pričakovanja, z izdajo zelene obveznice pa smo zagotovili sredstva, ki bodo omogočila financiranje izgradnje lastne sončne elektrarne vsem zainteresiranim. Rad bi se zahvalil vsem, ki so se opogumili za energetsko neodvisnost in investitorjema za zaupanje v našo vizijo,« je na današnji tiskovni konferenci dejal dr. Robert Golob, predsednik uprave GEN-I.
Družba GEN-I Sonce je sledila najboljšim praksam na področju izdanih zelenih obveznic v tujini in tako kot prva v Sloveniji izdala tovrstni dolžniški vrednostni papir. Prva investicija v zeleno obveznico je namreč odraz odličnega poslovnega modela družbe GEN-I Sonce, ki se kaže skozi načrtno zasledovanje okoljevarstvenih načel in trajnostnega razvoja družbe. Izdana zelena obveznica v višini 14 milijonov evrov investitorjev SID banke in Nove KBM je skladna z nezavezujočimi principi (GBP – Green bond principals), ki jih predpisuje ICMA (International Capital market association) in v slovenski prostor prinaša nov način iskanja sredstev za projekte, ki spodbujajo proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, povečujejo energetsko učinkovitost ter omogočajo trajnostni prehod v nizkoogljično družbo v skladu s socialno-okoljevarstvenimi načeli.
»Zelena obveznica je v Sloveniji povsem nov finančni inštrument, ki smo ga razvili v SID banki. Zelo nas veseli, da smo skupaj z GEN-I Sonce in Nove KBM uspeli razmeroma hitro realizirati ta inovativen projekt. Z vidika investiranja v zeleno energijo in krožno gospodarstvo sta investicija v zeleno obveznico in prenos znanja s tega področja za SID banko zelo pomembna. Zelena obveznica ima poleg elementov projektne obveznice s finančnimi zavezami tudi ekološke zaveze, namenjena pa je zbiranju denarnih sredstev za nove ali obstoječe ekološko-trajnostne projekte. S to, prvo izdajo zelene obveznice utiramo pot tudi prihodnjim izdajam na slovenskem trgu in povečanju investicij na tem področju,« je o pomembnosti zelene obveznice dejal mag. Sibil Svilan, predsednik uprave SID banke.
»K projektu smo pristopili, ker z naložbo v zeleno obveznico med prvimi bankami sooblikujemo nov finančni model investiranja v Sloveniji, ki ima širši in koristen družbeni vpliv. Smo družbeno odgovorna in trajnostno naravnana banka, zato je preučevanje in uresničevanje priložnosti za podporo inovativnih projektov, usmerjenih v razvoj zelenega trga in vzpostavljanje krožnega gospodarstva, pomemben del naših prizadevanj,« je o naložbi v zeleno obveznico spregovoril Robert Senica, podpredsednik uprave Nove KBM.
Družbi GEN-I Sonce je v dobrih dveh mesecih od lansiranja storitve interes za postavitev domače sončne elektrarne izkazalo približno 2.300 potencialnih investitorjev, kar presega projekcije in tudi dosedanje kapacitete. Trenutno poteka pospešeno izvajanje ogledov objektov na terenu, ki če vreme dopušča, dosega v povprečju 12 ogledov na dan ter pospešeno pripravljanje dokumentacije. Sama montaža mikro sončnih elektrarn pa se bo nadaljevala predvidoma v aprilu, v skladu s pričakovano skorajšnjo objavo razpisa EKO Sklada za subvencioniranje izgradnje sončnih elektrarn za samooskrbo.
Storitev GEN-I Sonce je in bo komplementarna z ostalimi dejavnostmi Skupine GEN-I in preko sinergij dodatno krepi širjenje ter utrjevanje lastnih blagovnih znamk na ciljnih prodajnih trgih in segmentih. Hkrati to pomeni poglabljanje strateške prednosti pri poslovnih partnerjih in posledično zagotavljanje učinkovitega ter uspešnega poslovanja tako družbe GEN-I Sonce kot Skupine GEN-I.